#antekpodrozuje

Jesienne Roztocze - przewodnik po atrakcjach

extra_toc

Roztocze

Roztocze jest przepiękną krainą położoną we wschodniej Polsce w południowej części województwa lubelskiego. Zobaczyć tam można wiele pięknych miejsc, do których z pewnością zaliczyć można Roztoczański Park Narodowy i znajdujące się w nim Stawy Echo, czy urokliwy Zwierzyniec. Zapraszam Was do krótkiego przewodnika po wybranych atrakcjach Roztocza.

Co zobaczyć na Roztoczu?

Roztocze jest niesamowitym miejscem, gdzie podziwiać można piękną przyrodę oraz widoki. Do tej pory omijałem je w swoich podróżach, ale niedawno miałem okazję wreszcie zawitać w tamte strony i zastanawiam się, dlaczego tak późno to zrobiłem. Wielokrotnie słyszałem o Zwierzyńcu czy Szumach na Tanwi, niemniej mogłem je sobie tylko wyobrazić.

Nie wiem, czy tak jest na co dzień, ale podczas jesiennych wędrówek po roztoczańskich atrakcjach nie spotkałem właściwie zbyt wielu turystów, wiele miejsc było pustych, szczególnie porównując to do położonych na południe Bieszczadów, a ja mogłem odpocząć i naładować baterie racząc się jesienną aurą.

Roztocze

Gdzie nocować na Roztoczu?

Roztocze oferuje wiele miejsc, gdzie można nocować. Mogą to być miejsca w niewielkich miejscowościach, jak Józefów czy Zwierzyniec, można znaleźć ciekawe oferty w Zamościu, ale chciałbym zainteresować Was niewielką wsią Ciotusza Nowa, w której znajdziecie cudowną Sielankę na Roztoczu.

Sielanka na Roztoczu jest nowym miejscem, które własnoręcznie zbudowali od zera moi znajomi Kasia i Marek, prowadzący na co dzień bloga podróżniczego “Kasai - podróże w sieci”. Miałem okazję być jeszcze przedpremierowo pierwszym gościem w nowopowstałym domku w stylu nowoczesnej stodoły. Posesja położona jest na skraju lasu, co jesienią daje możliwość wyjścia na krótki spacer o poranku po grzyby, których było mnóstwo. Nie trzeba było nawet się oddalać za bardzo, gdyż pierwsze okazy były już kilkanaście metrów od domu.

Roztocze
Roztocze
Roztocze

Nieopodal gotowego już domku Sopot, nawiązującego nazwą do roztoczańskiej rzeki, powstaje drugi większy o nazwie Jeleń (to również jedna z rzek Roztocza), który wiosną 2024 będzie mógł przyjąć pierwszych gości.

Domki są piętrową konstrukcją, w których w dolnej części znajduje się część użytkowa, czyli salon, kuchnia i łazienka, a piętro przeznaczone jest na sypialnie. Powierzchnia jest na tyle duża, że w domku nie ma ścisku, a kuchnia i łazienka są bardzo duże i w pełni funkcjonalne.

Sopot przeznaczony jest dla maksymalnie 4 osób, na piętrze znajduje się sypialnia z dużym łóżkiem, a w salonie duża rozkładana sofa mogąca pomieścić 2 osoby. Drugi z domków będzie przeznaczony dla 6 osób w trzech oddzielnych sypialniach.W każdym z nich do dyspozycji gości będzie gazowy grill, na którym można przygotować niesamowitą ucztę.

Wnętrza są bardzo przytulne i mimo niewielkich rozmiarów dosyć przestronne. Ogromne okna zapewniają dużo naturalnego światła, a położenie wśród drzew sporo prywatności.

Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze

Posesja położona jest na uboczu w małej wsi, co zapewnia ciszę i spokój. Przyznam, że zakochałem się w tym miejscu.

Rezerwacji noclegów dokonacie przez Airbnb lub kontaktując się bezpośrednio z obiektem (Facebook, Instagram, telefon). Sielanka otwiera swe podwoje na pierwszych gości i przyjmuje rezerwacje od marca 2024.

Pierwsze trzy rezerwacje w obiekcie będą objęte rabatem w wysokości 20%.

Najciekawsze atrakcje Roztocza

Myśląc o Roztoczu zapewne pierwszym skojarzeniem będzie Roztoczański Park Narodowy, niemniej w tym artykule chciałbym pokazać Wam kilka dodatkowych ciekawych miejsc.

Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy położony jest obok Zwierzyńca i jest miejscem, gdzie możecie zobaczyć popularnego w tamtych stronach konika polskiego. Pospacerować możecie w pobliżu Stawów Echo albo zdobyć Bukową Górę.

Roztocze

Szlak na Bukową Górę

Szlak na Bukową Górę jest bardzo łatwy, chociaż w środkowej części jest niewielkie podejście po drewniano ziemnych schodach. Spacer najprościej rozpocząć na parkingu znajdującym się przy dyrekcji parku, skąd prowadzi ścieżka oznaczona zielonym kolorem. Parking kosztuje 3 złote za godzinę, ale 400 metrów dalej przy kościele na wodzie znajduje się bezpłatny parking (o ile będą wolne miejsca).

Wejście na Bukową Górę z tego miejsca powinno Wam zająć 30-45 minut w zależności od Waszego tempa, a szlak ma mniej niż 2 kilometry długości. Z Bukowej góry rozpościera się ciekawy widok na zachód. Całość spaceru w obie strony zajęła nam maksymalnie 75 minut.

Wchodząc na szlak musimy kupić bilet wstępu do parku narodowego w kwocie 6 zł normalny lub 3 zł ulgowy. Płatności można dokonać online przez stronę.

Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze

Stawy Echo

Stawy Echo są malowniczym miejscem położonym około kilometra na południe od Zwierzyńca. Składają się z czterech stawów, które można podziwiać z położonej obok wieży widokowej, jak również plaży oraz kładki spacerowej.

Stawy utworzono na przełomie lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku i były wykorzystywane jako miejsce rekreacyjne. Przy stawach znajduje się parking płatny 5 zł za godzinę.

Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze

Zwierzyniec

Zwierzyniec jest niewielkim miastem położonym w pobliżu Roztoczańskiego Parku Narodowego. Będąc w okolicy warto się zatrzymać i pospacerować po nim.

Jedną z atrakcji miasta jest Staw Kościelny oraz znajdujący się na wyspie kościół św. Jana Nepomucena, zwany Kościołem na Wodzie. Świątynia powstała w stylu barokowym w XVII wieku.

Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze

Spacerując deptakiem wzdłuż stawu przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy czające się na brzegu czaple.

Podczas II wojny światowej w Zwierzyńcu mieścił się obóz dla ludności cywilnej oraz obóz przejściowy, a w chwili obecnej znajduje się tam miejsce pamięci.

Zwiedzając Zwierzyniec nie można zapomnieć o malowniczym parku Zwierzyńczyk, gdzie podziwiać można koniki polskie.

Roztocze
Roztocze
Roztocze

Wieża widokowa Biała Góra

Wieża widokowa Biała Góra położona jest 3 kilometry na południowy wschód od Zwierzyńca. Miejsce łatwo przeoczyć, ponieważ parking jest niepozorny i bez oznaczenia. Sama wieża położona jest na niewielkim wzgórzu, na szczyt którego z parkingu powinniście dojść w ciągu kilku minut. Z wieży rozciąga się niesamowity widok na całą okolicę, podziwiać można również Bukową Górę. Wstęp jest bezpłatny.

Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze

Szumy na Tanwi

Szumy na Tanwi to potoczna nazwa Rezerwatu nad Tanwią. Miejsce położone jest na pograniczu województwa lubelskiego oraz podkarpackiego. Utworzono tam ścieżkę spacerową wzdłuż Tanwi, na której znajdują się progi skalne tworzące niewielkie wodospady, których łącznie jest ich tam 24. W rezerwacie przebiega geologiczna granica pomiędzy Europą Zachodnią i Wschodnią. Nieopodal znajduje się płatny parking, ale w tygodniu nie było nikogo pobierającego opłaty, natomiast wstęp do rezerwatu jest bezpłatny.

Przy moście znajdują się budki strażnicze, symbol przypominający, że właśnie tędy przebiegała granica między zaborem rosyjskim i austriackim. Kilkaset metrów w górę rzeki jest natomiast miejsce, gdzie w czerwcu 1901 roku przeprowadzony został przez granicę Józef Piłsudski, który uciekł z więziennego szpitala w Petersburgu.

Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze

Wieża widokowa Susiec

Wieża widokowa Susiec położona jest na niewielkim wzgórzu przy drodze pomiędzy Grabownicą a Suścem. Można podziwiać z niej całą okolicę, a wstęp jest bezpłatny. W pogodną noc jest to też świetne miejsce do obserwacji rozgwieżdżonego nieba. Świateł w okolicy jest mało, tak więc widok na Mleczną Drogę oszałamia.

Roztocze
Roztocze

Kamieniołom w Nowinach

Kamieniołom w Nowinach położony jest pomiędzy Suścem i Józefowem. Nie jest tak duży, jak Babia Dolina w Józefowie, ale z pewnością warto się przy nim zatrzymać. Przy drodze mieści się niewielki bezpłatny parking, z którego spacer do kamieniołomu to zaledwie 300 metrowy odcinek.

Roztocze
Roztocze
Roztocze

Czartowe Pole

Czartowe Pole jest rezerwatem położonym nieopodal Józefowa, gdzie podziwiać można przełom rzeki Sopot. Prowadzą tam ścieżki spacerowe górna i dolna, a przejście ich powinno Wam zająć maksymalnie 20-30 minut. W rezerwacie dostrzec można ruiny papierni Zamoyskich z XVII wieku, które zostały przejęte już przez miejscową przyrodę.

Czartowe Pole jest rezerwatem położonym nieopodal Józefowa, gdzie podziwiać można przełom rzeki Sopot. Tu też ciekawostka: Co wspólnego ma ta rzeka z miastem wchodzącym w skład Trójmiasta? Otóż nazwa Sopot pochodzi od słowiańskiego słowa oznaczającego szumiący potok. I na Roztoczu i w nadmorskim Sopocie są szumiące potoki. Na dodatek badania wykazują, że zawartość jodu w powietrzu przy Czartowym Polu jest wyższa niż nad Bałtykiem. W pobliżu Czartowego Pola znajduje się darmowy leśny parking.

Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze

Kamieniołom Babia Dolina i baszta widokowa w Józefowie

Kamieniołom Babia Dolina położony jest na południowych obrzeżach Józefowa. Miejsce jest bardzo rozległe, a jego doliny są głębokie i mają urwiste ściany. Podobno można tam zobaczyć odciski fauny i flory z dalekiej przeszłości.

Obok kamieniołomu znajduje się baszta widokowa, która powinna być czynna w sezonie letnim (wstęp bezpłatny), lecz niestety była zamknięta.

Roztocze

Roztocze

Roztocze
Roztocze

Rezerwat Szum

Rezerwat Szum to kolejne ciekawe miejsce na Roztoczu położone w Górecku Kościelnym. Przepływa tamtędy malowniczo rzeka Szum, a także utworzone jest tam niewielkie jezioro, spiętrzone przez małą zaporę. Przez rezerwat prowadzą ścieżki dydaktyczne oraz szlak turystyczny, natomiast w pobliżu jeziora jest parking, gdzie można zostawić samochód.

Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze
Roztocze

Zalew w Józefowie

Józefów jest niewielkim miasteczkiem położonym na Roztoczu. Przejeżdżając przez niego kilkakrotnie zatrzymaliśmy się nad miejscowym zalewem, gdzie znajduje się niewielka plaża oraz dwa jeziorka. Teren rekreacyjny jest bardzo fajny i w sezonie letnim z pewnością tętni życiem, teraz jesienią było tam pusto.

Roztocze
Roztocze

Roztocze jest niesamowitym miejscem, gdzie spędziliśmy zaledwie dwa dni, ale były one bardzo intensywne. Ja z pewnością wiem, że wrócę tam kiedyś podziwiać tę krainę.

W artykule z przyjemnością umieściłem reklamę obiektu noclegowego Sielanka na Roztoczu. Uczyniłem to chętnie, ponieważ miejsce to prowadzą moi znajomi Kasia i Marek. Ich pasja i zaangażowanie w prowadzenie Sielanki sprawiają, że miejsce to emanuje ciepłem i przyjazną atmosferą. Oprócz tego Sielanka na Roztoczu urzeka swoją urodą, malowniczym otoczeniem, spokojną okolicą i bliskością przyrody. Jest to idealne miejsce dla osób pragnących oderwać się od zgiełku codzienności. Jestem pewien, że będę tam chętnie wracać, nie tylko ze względu na właścicieli, ale przede wszystkim ze względu na wyjątkowy klimat tego miejsca. Moje polecenie Sielanki na Roztoczu wynika z czystego serca – gorąco zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego magicznego miejsca i przekonania się o jego niepowtarzalnym uroku.

Jeśli spodobał Ci się materiał to postaw mi kawę. Pomoże mi to dofinansować mój prywatny projekt "Miasta stojące murem", w ramach którego odwiedzam miasta i miasteczka w Polsce otoczone średniowiecznymi murami obronnymi, a następnie przygotowuję o nich materiał.
Wielkie dzięki :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Postaw mi kawę na buycoffee.to

 

 


Śląskie Trendy
 

 

Itaka

 

 

 

 

Nocowanie.pl

 

 

 

Carter

 

 

 

Opony zimowe

 

 

 

Używamy plików cookie, aby ulepszyć naszą stronę internetową i Twoje doświadczenia podczas korzystania z niej. Pliki cookie używane do niezbędnego działania tej witryny zostały już ustawione. Aby dowiedzieć się więcej o używanych przez nas plikach cookie i sposobach ich usuwania, zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

  Akceptuję ciasteczka.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk